GCTP-100MM
Manufacturer
Bertech
VIGOR # :
Description
100 MM WIDE GLASS CLOTH MSK TAPE
Catalog
Tape
DataSheet
GCTP-100MM PDF
Type Description
Series:GCTP
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Glass Cloth
Adhesive:Silicone
Backing, Carrier:Glass Cloth
Thickness:0.0070" (7.0 mils, 0.178mm)
Thickness - Adhesive:0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Width:3.94" (100.00mm)
Length:108' (32.9m) 36 yds
Color:White
Usage:Masking, Sealing
Temperature Range:-99°F ~ 392°F (-73°C ~ 200°C)