3M 4032 CIRCLE-0.5"-5
Description
TAPE DBL COAT NAT 1/2" DIA 5/RL
Catalog
Tape
DataSheet
3M 4032 CIRCLE-0.5"-5 PDF
Type Description
Series:4032
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Double Coated, Double Sided
Adhesive:Acrylic, 100
Backing, Carrier:Polyurethane Foam
Thickness:0.0313" (31.3 mils, 0.794mm)
Thickness - Adhesive:-
Thickness - Backing, Carrier:-
Width:0.50" (12.70mm) 1/2" dia
Length:-
Color:Natural
Usage:-
Temperature Range:220°F (104°C) Max
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M 2364 4
3M 2364 4" X 5"-100