3M 425 CIRCLE-2.500"-100
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
TAPE ALUM FOIL 2 1/2" DIA 100/RL
Catalog
Tape
DataSheet
3M 425 CIRCLE-2.500"-100 PDF
Type Description
Series:425
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Aluminum Foil
Adhesive:Acrylic
Backing, Carrier:Aluminum, Dead Soft
Thickness:0.0046" (4.6 mils, 0.117mm)
Thickness - Adhesive:0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0028" (2.8 mils, 0.071mm)
Width:2.50" (63.50mm) 2 1/2" dia
Length:-
Color:Silver
Usage:-
Temperature Range:-65°F ~ 300°F (-54°C ~ 149°C)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M 4949 3
3M 4949 3" X 5"-10
TAPE DBL COATED BLK 3"X 5" 10/PK
3M 850 2.25
3M 850 2.25" X 72YD - RED