HD2380-0.500"-5000
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
TAPE MASK TAN 1/2" DIA 5000/RL
Catalog
Tape
DataSheet
HD2380-0.500"-5000 PDF
Type Description
Series:Scotch® 2380
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Masking
Adhesive:Rubber
Backing, Carrier:Crepe Paper
Thickness:0.0072" (7.2 mils, 0.183mm)
Thickness - Adhesive:-
Thickness - Backing, Carrier:-
Width:0.50" (12.70mm) 1/2" dia
Length:-
Color:Tan
Usage:-
Temperature Range:325°F (163°C) Max
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
8902-6
8902-6" X 7.25"-50