3M 1430 CIRCLE-2.500"-100
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
TAPE ALUM FOIL 2 1/2" DIA 100/RL
Catalog
Tape
DataSheet
3M 1430 CIRCLE-2.500"-100 PDF
Type Description
Series:1430
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Aluminum Foil
Adhesive:Acrylic
Backing, Carrier:Aluminum, Dead Soft
Thickness:0.0055" (5.5 mils, 0.140mm)
Thickness - Adhesive:0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Width:2.50" (63.50mm) 2 1/2" dia
Length:-
Color:Silver
Usage:-
Temperature Range:-65°F ~ 300°F (-54°C ~ 149°C)