0.125-5-850B
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
TAPE MASKING BLACK 1/8"X 5YDS
Catalog
Tape
DataSheet
0.125-5-850B PDF
Type Description
Series:850
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Masking
Adhesive:Acrylic
Backing, Carrier:Polyester Film
Thickness:0.0019" (1.9 mils, 0.048mm)
Thickness - Adhesive:0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0009" (0.9 mils, 0.023mm)
Width:0.13" (3.18mm) 1/8"
Length:15' (4.6m) 5 yds
Color:Black
Usage:-
Temperature Range:-60°F ~ 300°F (-50°C ~ 150°C)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TAPE MASKING AMBER 5/8"X 5YDS
3M 9629PC 4
3M 9629PC 4" X 1.25"-25