3M 5413 CIRCLE-0.313"-2000
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
TAPE FILM AMB 5/16" DIA 2000/RL
Catalog
Tape
DataSheet
3M 5413 CIRCLE-0.313"-2000 PDF
Type Description
Series:5413
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Film
Adhesive:Silicone Thermosetting
Backing, Carrier:Polyimide
Thickness:0.0027" (2.7 mils, 0.069mm)
Thickness - Adhesive:0.0017" (1.7 mils, 0.043mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Width:0.31" (7.87mm) 5/16" dia
Length:-
Color:Amber
Usage:-
Temperature Range:-100°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M 425 6
3M 425 6" X 6"-25
TAPE ALUM FOIL SIL 6"X 6" 25/RL
3M 465 0.71
3M 465 0.71" X 60YD
TAPE SPLICING CLEAR 0.71"X 60YDS
3M 4611 0.125" X 36YD (PK5)