3M 5962 CIRCLE-0.75"-250
Description
TAPE DBL COATED 3/4" DIA 250/RL
Catalog
Tape
DataSheet
3M 5962 CIRCLE-0.75"-250 PDF
Type Description
Series:VHB™ 5962
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Double Coated, Double Sided
Adhesive:Acrylic
Backing, Carrier:Polyethylene Film
Thickness:0.0620" (62.0 mils, 1.575mm)
Thickness - Adhesive:0.0570" (57.0 mils, 1.448mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Width:0.75" (19.05mm) 3/4" dia
Length:-
Color:Black
Usage:-
Temperature Range:250°F (121°C) Max
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M 3432 0.5
3M 3432 0.5" X 50YD
TAPE REFLECTIVE RED 1/2"X 50YDS
3M GPH-160GF 3
3M GPH-160GF 3" X 5YD
3M VHB TAPE GPH-160GF 3" X 5YD (
3M 201+ 7.25
3M 201+ 7.25" X 8"-25
TAPE MASK NAT 7 1/4"X 8" 25/RL
RM-PL0132
RM-PL0132
FILAMENT BLUE PLA 0.112" 1KG
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM