3M 420 CIRCLE-3.500"-100
Description
TAPE LEAD FOIL 3 1/2" DIA 100/RL
Catalog
Tape
DataSheet
3M 420 CIRCLE-3.500"-100 PDF
Type Description
Series:420
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Lead Foil
Adhesive:Rubber
Backing, Carrier:Lead Foil
Thickness:0.0068" (6.8 mils, 0.173mm)
Thickness - Adhesive:0.0021" (2.1 mils, 0.053mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0047" (4.7 mils, 0.119mm)
Width:3.50" (88.90mm) 3 1/2" dia
Length:-
Color:Silver
Usage:-
Temperature Range:-60°F ~ 225°F (-50°C ~ 106°C)
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
8992-4
8992-4" X 6"-50
TAPE INSUL GREEN 4"X 6" 50/ROLL
3M 850S 4
3M 850S 4" X 7"-25
TAPE MASKING SIL 4"X 7" 25/PACK
3M 4929 2
3M 4929 2" X 5"-12
TAPE DBL COATED BLK 2"X 5" 12/PK