PLS6003033
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
600W PROGRAMMABLE PSU
Catalog
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
DataSheet
PLS6003033 PDF
Type Description
Series:PLS600
Package:Box
Part Status:Active
Type:Rack Mount (AC to DC)
Voltage - Supply:100 ~ 240VAC
Voltage - Output:30VDC
Current - Output:33A
Display Type:LED
Number of Characters:16 (2)
Number of Outputs:1
Size / Dimension:10.30" L x 8.82" W x 1.73" H (261.6mm x 224.0mm x 43.9mm)
Features:GPIB, LAN Interface, Programmable, Regulated, Remote Control, USB Interface
Power (Watts):600W