EM4970-48#
Manufacturer
Pomona Electronics
VIGOR # :
Description
TEST LEAD BNC TO WIRE LEADS 48"
Catalog
Test Leads - BNC Interface
DataSheet
EM4970-48# PDF
Type Description
Series:4970
Package:Bulk
Part Status:Active
Configuration:BNC to Wire Leads
1st Connector:BNC, Male Plug
2nd Connector:Wire Lead
Cable Length:48.0" (1219.20mm)
Wire Gauge:20 AWG
Cable Type:-
Voltage - Rated:500VAC
Current Rating (Amps):-
Temperature Range:131°F (55°C)
Material - Insulation:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Color:Black and Red
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TL 889A
TL 889A