TOP050I064/200G
Manufacturer
Chip Shine / CSRF
VIGOR # :
Description
ICT SPRING CONTACT TEST PROBE
Catalog
Test Probe Tips
DataSheet
TOP050I064/200G PDF
Type Description
Series:TOP050
Package:Box
Part Status:Active
Tip Type:Spring Tip - Serrated Head, 0.025" (0.64mm) Dia
Connection Type:-
Length - Tip:0.272" (6.90mm)
Length - Overall:1.700" (43.15mm)
Color:-
Voltage Rating:-
Ratings:-
Quantity:-
Current Rating (Amps):3 A
Material - Body:Phosphor Copper, Gold Plated
Material - Tip:Steel, Beryllium Copper, Gold Plated
Operating Temperature:-55°C ~ 120°C