TOP100E15/200G
Manufacturer
Chip Shine / CSRF
VIGOR # :
Description
ICT SPRING CONTACT TEST PROBE
Catalog
Test Probe Tips
DataSheet
TOP100E15/200G PDF
Type Description
Series:TOP100
Package:Box
Part Status:Active
Tip Type:Spring Tip - Cup Head, 0.059" (1.50mm) Dia
Connection Type:-
Length - Tip:0.329" (8.35mm)
Length - Overall:1.310" (33.27mm)
Color:-
Voltage Rating:-
Ratings:-
Quantity:-
Current Rating (Amps):3 A
Material - Body:Phosphor Copper, Gold Plated
Material - Tip:Steel, Beryllium Copper, Gold Plated
Operating Temperature:-55°C ~ 120°C