TOP125C17/200G
Manufacturer
Chip Shine / CSRF
VIGOR # :
Description
125MIL ICT PROBE
Catalog
Test Probe Tips
DataSheet
TOP125C17/200G PDF
Type Description
Series:TOP125
Package:Box
Part Status:Active
Tip Type:Spring Tip - Spherical Head, 0.067" (1.70mm) Dia
Connection Type:-
Length - Tip:0.329" (8.35mm)
Length - Overall:1.300" (33.02mm)
Color:-
Voltage Rating:-
Ratings:-
Quantity:-
Current Rating (Amps):3 A
Material - Body:Phosphor Copper, Gold Plated
Material - Tip:Steel, Beryllium Copper, Gold Plated
Operating Temperature:-55°C ~ 120°C