CT-8250HP
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
TOOL HYDRAULIC PUMP
Catalog
Crimpers, Applicators, Presses
DataSheet
CT-8250HP PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Tool Method:Hydraulic
Tool Type:Pump Unit
Tool Type Feature:Without Crimp Head
For Use With/Related Products:Varies by Crimp Head
Wire Gauge or Range - AWG:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Ratcheting:-
Wire Entry Location:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CT-2931/STAUS
CT-2931/STAUS
12 TON CRIMP TOOL ASSEMBLY, AUS
PA1555
PA1555
TOOL HAND CRIMPER COAX SIDE
CAT-HT-169-2024-11
CAT-HT-169-2024-11
TOOL HAND CRIMPER 20-24AWG SIDE
2220Y0250154FCR
2220Y0250154FCR
CAP CER 0.15UF 25V C0G/NP0 2220
B6L
B6L
TAPE FILM AMBER 1" X 36 YDS
CT-8250HP
CT-8250HP
TOOL HYDRAULIC PUMP
ICP-N15
ICP-N15
IC CIRCUIT PROTECTOR 50V 0.6A TH