SS-1/2D16MM
Description
SOCKET STD 1/2D 16MM
DataSheet
SS-1/2D16MM PDF
Tip Type:6 Point Socket
Size:16mm
Drive Size:1/2"
Length:1.46" (37.0mm)
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
77173
SOCKET HEX 5/32" 6.00"
76111
SOCKET TORX T9 1.50"
HANDLE SWIVELING 3/8" 8.82"
LP-120-100
LP-120-100
PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
SS-1/2D16MM
SS-1/2D16MM
SOCKET STD 1/2D 16MM