SS-3/8D15MM
Manufacturer
Ampco Safety Tools
VIGOR # :
Description
SOCKET STD 3/8D 15MM
Catalog
Sockets, Socket Handles
DataSheet
SS-3/8D15MM PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Tool Type:Socket, Impact
Tip Type:6 Point Socket
Size:15mm
Drive Size:3/8"
Length:1.06" (27.0mm)
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
33820
1/2" DR. DEEP SOCKET, 12 POINT,
80216
SKT STD 1/4DR 12PT 3/8
SOCKET 12 POINT 25/32" 1.57"
SS-3/8D15MM
SS-3/8D15MM
SOCKET STD 3/8D 15MM