CCT354571-300-24-02
Description
CURR SENSE XFMR 300A CHAS MNT
DataSheet
CCT354571-300-24-02 PDF
Type:Non-Invasive (Split Core)
Current Rating (Amps):-
Inductance:3000:1
ET (Volt-Time):103Ohm
Turns Ratio - Primary:Secondary:-
Current Ratio:Chassis Mount
DC Resistance (DCR):1.909" L x 1.555" W (48.50mm x 39.50mm)
Ratings:2.835" (72.00mm)
Mounting Type:Wire Leads with Connector
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AC1030
AC1030
CURR SENSE XFMR 30A T/H
CURR SENSE XFMR 1800:1 20A CHAS