CCT323047-100-16-00
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CURR SENSE XFMR 100A CHAS MNT
Catalog
Current Sense Transformers
DataSheet
CCT323047-100-16-00 PDF
Type Description
Series:CCT
Package:Bulk
Part Status:Active
Frequency Range:50/60Hz
Type:Non-Invasive (Split Core)
Current Rating (Amps):3000:1
Inductance:285Ohm
ET (Volt-Time):-
Turns Ratio - Primary:Secondary:Chassis Mount
Current Ratio:1.378" L x 1.280" W (35.00mm x 32.50mm)
DC Resistance (DCR):1.870" (47.50mm)