PA1005.050NL
Description
CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
DataSheet
PA1005.050NL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Frequency Range:50kHz ~ 1MHz
Type:Invasive
Current Rating (Amps):-
Inductance:0.75mOhm Primary, 1.5Ohm Secondary
ET (Volt-Time):-
Turns Ratio - Primary:Secondary:Surface Mount
Current Ratio:0.284" L x 0.330" W (7.21mm x 8.38mm)
DC Resistance (DCR):0.217" (5.50mm)
Ratings:Gull Wing
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CT-1030
CT-1030
CURR SENSE XFMR 30A T/H
CURR SENSE XFMR T/H
CURR SENSE XFMR 1800:1 30A CHAS