VPM240-10400
Description
PWR XFMR TORO 2500VA CHAS MT
DataSheet
VPM240-10400 PDF
Type Description
Series:Toroidal Medical, VPM
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:100V, 120V, 220V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 120V, Series 240V
Current - Output (Max):Parallel 21.8A, Series 10.4A
Center Tap:No
Power - Max:2500VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:215.00mm Dia
Height - Seated (Max):120.00mm