VPM240-36400
Description
PWR XFMR TORO 8750VA CHAS MT
DataSheet
VPM240-36400 PDF
Type Description
Series:Toroidal Medical, VPM
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:208V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 120V, Series 240V
Current - Output (Max):Parallel 72.8A, Series 36.4A
Center Tap:No
Power - Max:8750VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:335.00mm Dia
Height - Seated (Max):140.00mm
Voltage - Isolation:4000Vrms
Weight:164 lbs (74.4 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
62060-P2S02
62060-P2S02
PWR XFMR TORO 25VA CHAS MT
166L24
166L24
PWR XFMR LAMINATED 48VA CHAS MT
166F16
166F16
PWR XFMR LAMINATED 4VA CHAS MT
VPM240-36400
VPM240-36400
PWR XFMR TORO 8750VA CHAS MT
PMC-2021S2530
PMC-2021S2530
HIGH POWER SMD-REED SWITCH
LINE FILTER 250VAC 12A CHASS MNT