PL56-28-130B
Manufacturer
Tamura
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 56VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
PL56-28-130B PDF
Type Description
Series:PL56-xx-130B
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):Parallel 4A, Series 2A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:56VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:76.20mm L x 64.00mm W
Height - Seated (Max):48.50mm
Voltage - Isolation:3500Vrms
Weight:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
166F36
166F36
PWR XFMR LAMINATED 10.8VA CHAS
187E48
187E48
XFRMR LAMINATED 57.6VA CHAS MNT
IF-14-34
IF-14-34
PWR XFMR SEMI-TORO 14VA TH
015290
LASER MODULE 515NM 20MW
FH-26553-000
FH-26553-000
SPEAKER 128OHM SIDE PORT 96DB