VPM24-4170
Description
PWR XFMR TORO 100VA CHAS MT
DataSheet
VPM24-4170 PDF
Type Description
Series:Toroidal Medical, VPM
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:100V, 120V, 220V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):Parallel 8.34A, Series 4.17A
Center Tap:No
Power - Max:100VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:96.00mm Dia
Height - Seated (Max):52.00mm