LP-120-100
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
LP-120-100 PDF
Type Description
Series:LP
Package:Box
Part Status:Active
Type:Semi-Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 60V, Series 120V
Current - Output (Max):Parallel 200mA, Series 100mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:12VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:63.50mm L x 50.80mm W
Height - Seated (Max):27.10mm