VPM24-1040
Description
PWR XFMR TORO 25VA CHAS MT
DataSheet
VPM24-1040 PDF
Type Description
Series:Toroidal Medical, VPM
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:100V, 120V, 220V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):Parallel 2.08A, Series 1.04A
Center Tap:No
Power - Max:25VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:84.00mm Dia
Height - Seated (Max):37.00mm