PL56-36-130B
Description
PWR XFMR LAMINATED 56VA TH
DataSheet
PL56-36-130B PDF
Type Description
Series:PL56-xx-130B
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max):Parallel 3.12A, Series 1.56A
Center Tap:No
Power - Max:56VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:76.20mm L x 64.00mm W
Height - Seated (Max):48.50mm