FP16-3000
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 48VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
FP16-3000 PDF
Type Description
Series:Flat Pack™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):Parallel 6A, Series 3A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:48VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:79.25mm L x 63.50mm W
Height - Seated (Max):34.93mm