DPC-34-125
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 4.4VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
DPC-34-125 PDF
Type Description
Series:DPC
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 17V, Series 34V
Current - Output (Max):Parallel 250mA, Series 125mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:4.4VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:41.30mm L x 31.80mm W
Height - Seated (Max):34.92mm