FS10-250-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA TH
DataSheet
FS10-250-B PDF
Type Description
Series:Split Pack™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 500mA, Series 250mA
Center Tap:No
Power - Max:2.4VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:34.93mm L x 28.56mm W
Height - Seated (Max):30.15mm