VPS16-11000
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPS16-11000 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):Parallel 22A, Series 11A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:175VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:79.50mm L x 71.37mm W
Height - Seated (Max):95.25mm