VPT24-2080
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPT24-2080 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):Parallel 4.16A, Series 2.08A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:50VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:80.00mm Dia x 33.00mm W
Height - Seated (Max):36.0mm