VPP28-090-B
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPP28-090-B PDF
Type Description
Series:PC Mount: World Series™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):Parallel 180mA, Series 90mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:2.5VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:41.28mm L x 33.32mm W
Height - Seated (Max):28.58mm