4900-8012RD63
Manufacturer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
4900-8012RD63 PDF
Type Description
Series:4900
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max):Parallel 2A, Series 1A
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:12VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:48.00mm L x 40.00mm W
Height - Seated (Max):35.80mm
Voltage - Isolation:-
Weight:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
IF-6-24
IF-6-24
PWR XFMR SEMI-TORO 6VA TH
70051K
70051K
XFRMR TOROIDAL 15VA THRU HOLE
165S18
165S18
PWR XFMR LAMINATED 180VA CHAS MT
4900-8012RD63
4900-8012RD63
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
4RS106M
4RS106M
BRIDGE RECT 800V 4A RS-1M