XF-00300-2030
Manufacturer
Amgis
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 300VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
XF-00300-2030 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 30V, Series 60V
Current - Output (Max):Parallel 10A, Series 5A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:300VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:116.84mm Dia
Height - Seated (Max):73.66mm