VPL10-5000
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 50.0VA CHAS
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPL10-5000 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):10V
Current - Output (Max):5A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:50.0VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:57.15mm L x 101.6mm W
Height - Seated (Max):65.09mm