40-450-LPI
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 18VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
40-450-LPI PDF
Type Description
Series:LPI
Package:Box
Part Status:Active
Type:Semi-Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 20V, Series 40V
Current - Output (Max):Parallel 900mA, Series 450mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:18VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:66.80mm L x 55.60mm W
Height - Seated (Max):30.00mm