F16-800-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
DataSheet
F16-800-C2 PDF
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):Parallel 1.6A, Series 800mA
Center Tap:No
Power - Max:12VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max):36.50mm