A41-175-10
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
A41-175-10 PDF
Type Description
Series:All-4-One™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 35A, Series 17.5A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:175VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:79.40mm L x 79.70mm W
Height - Seated (Max):95.30mm
Voltage - Isolation:4000Vrms
Weight:5.5 lbs (2.5 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VPM12-13300
VPM12-13300
PWR XFMR TORO 160VA CHAS MT
182K110
182K110
PWR XFMR TORO 160VA CHAS MT
ST-4-20
ST-4-20
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
A41-175-10
A41-175-10
33609
NUT DRIVER HEX SOCKET 9MM
FSBM15SH60
FSBM15SH60
AC MOTOR CONTROLLER, 30A, HYBRID
869GL-80NP/C/T
869GL-80NP/C/T
8" RES TOUCH SCRN LCD MONITOR DV