ECO-450-230
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 450VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
ECO-450-230 PDF
Type Description
Series:EcoTran
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max):Parallel 4A, Series 2A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:450VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:126.00mm L x 136.00mm W
Height - Seated (Max):124.50mm
Voltage - Isolation:4000Vrms
Weight:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
F-3117X
F-3117X
PWR XFMR LAMINATED 9.6VA CHAS MT
185D28
185D28
PWR XFMR LAMINATED 43VA CHAS MT
F-211Z
F-211Z
PWR XFMR LAMINATED 12VA CHAS MT
ECO-450-230
ECO-450-230
LFTVXO009916BULK
LFTVXO009916BULK
XTAL OSC VCTCXO 19.4400MHZ HCMOS
TLV75533PDQNR
TLV75533PDQNR
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 4X2SON