F28-700-C2
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
F28-700-C2 PDF
Type Description
Series:Split Pack™, Class 2/3, F
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):Parallel 1.4A, Series 700mA
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:20VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:57.15mm L x 47.63mm W
Height - Seated (Max):36.50mm