VPP10-5600-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 56VA TH
DataSheet
VPP10-5600-B PDF
Type Description
Series:PC Mount: World Series™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 11.2A, Series 5.6A
Center Tap:No
Power - Max:56VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:76.20mm L x 63.50mm W
Height - Seated (Max):46.02mm