1182P110
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 500VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
1182P110 PDF
Type Description
Series:1182
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 110V, Series 220V
Current - Output (Max):Parallel 4.54A, Series 2.27A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:500VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:139.70mm Dia
Height - Seated (Max):57.15mm