LP-34-1400
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 48VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
LP-34-1400 PDF
Type Description
Series:LP
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Semi-Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 17V, Series 34V
Current - Output (Max):Parallel 2.8A, Series 1.4A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:48VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:79.20mm L x 63.50mm W
Height - Seated (Max):34.90mm