F56-045-C2
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
F56-045-C2 PDF
Type Description
Series:Split Pack™, Class 2/3, F
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 28 V, Series 56V
Current - Output (Max):Parallel 90mA, Series 45mA
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:2.5VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:34.93mm L x 28.58mm W
Height - Seated (Max):30.15mm