MPI-900-48
DataSheet
MPI-900-48 PDF
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max):Parallel 37.5A, Series 18.8A
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:133.30mm L x 139.70mm W
Height - Seated (Max):117.80mm
Voltage - Isolation:4000Vrms
Weight:20 lbs (9.1 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
166F20
166F20
PWR XFMR LAMINATED 6VA CHAS MT
1182K12
1182K12
PWR XFMR TORO 30VA CHAS MT
62062
PWR XFMR TORO 25VA CHAS MT
MPI-900-48
MPI-900-48
CBL ASSY
CSKO24246
CSKO24246
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W
93LC56B-E/MS
93LC56B-E/MS
IC EEPROM 2KBIT SPI 2MHZ 8MSOP