F24-1500-C2
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
F24-1500-C2 PDF
Type Description
Series:Split Pack™, Class 2/3, F
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):Parallel 3A, Series 1.5A
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:36VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:66.68mm L x 55.55mm W
Height - Seated (Max):39.67mm
Voltage - Isolation:2500Vrms
Weight:0.44 lb (199.58 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PC-120-200
PC-120-200
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
PWR XFMR LAMINATED 1.2VA TH
F-270X
F-270X
PWR XFMR LAMINATED 40VA CHAS MT
F24-1500-C2
F24-1500-C2
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
1SNK508910R0000
1SNK508910R0000
POW ACCESSORIES
EN4SD24168SS
EN4SD24168SS
BOX S STEEL NATURAL 24"L X 16"W
S 1005 A
S 1005 A