1182J240
Description
PWR XFMR TORO 225VA CHAS MT
DataSheet
1182J240 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):240V
Current - Output (Max):940mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Single
Center Tap:No
Power - Max:225VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:114.30mm Dia
Height - Seated (Max):47.75mm