PC-10-1000
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
PC-10-1000 PDF
Type Description
Series:PC
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 2A, Series 1A
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:10VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:47.60mm L x 36.50mm W
Height - Seated (Max):41.27mm