VPM100-10000
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 1000VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPM100-10000 PDF
Type Description
Series:Toroidal Medical, VPM
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:100V, 120V, 220V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 50V, Series 100V
Current - Output (Max):Parallel 20A, Series 10A
Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:1000VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:183.00mm Dia
Height - Seated (Max):74.00mm